Upute za njegu (aftercare)

Proces zarastanja tetovaže obično traje 2 do 3 tjedna. Male linijske tetovaže će brže zacijeliti nego velike tetovaže s više sjenčanja. U prvom tjednu, koža može biti crvena, osjetljiva i blago otečena. Tetovaža će se sjajiti, a nakon nekoliko dana tetovaža će se početi ljuštiti i svrbjeti, što je normalan znak da se koža obnavlja. U drugom tjednu započinje intenzivnije ljuštenje i svrbež. U ovoj fazi važno je da ne skidate ili čupkate krastice niti češete tetovažu jer to može uzrokovati ožiljke i oštetiti tetovažu. Kako bi ublažili svrbež, lagano tapkajte tetovažu, ali nemojte grebati. Tijekom trećeg i četvrtog tjedna, svrbež se smanjuje, a koža postaje glađa. Potpuni oporavak tetovaže može trajati nekoliko mjeseci, jer se dublji slojevi kože obnavljaju sporije. Tijekom tog vremena tetovaža će poprimiti svoj konačni izgled.

Tetovaža je otvorena rana stoga nemojte s njom raditi ništa što ne biste radili s bilo kojom drugom ranom. Dajte svom tijelu vremena za oporavak kako bi tetovaža što brže i bolje zacijelila.

Molimo da se pridržavate navedenih uputa kako bi vaša nova tetovaža što uspješnije zarasla:

  1. Nakon tetoviranja, tattoo majstor će prekriti tetovažu zaštitnom folijom. Vrsta folije koja se koristi ovisi o samoj tetovaži i poziciji.

    a) obična folija: skida se nakon 3-4 sata.

    b) ljepljiva folija/second skin: ostavlja se na koži 2-3 dana nakon čega skidate foliju tako što ju nježno i polako povlačite prema dolje dok držite kožu napetom. Nemojte naglo povlačiti foliju ili ju povlačiti ravno prema gore. Skidanje folije pod mlazom tople vode može pomoći oslabiti ljepilo. Moguće je blago crvenilo na mjestu gdje je bilo ljepilo.

  2. Nakon skidanja folije, primijetit ćete limfu i višak tinte. To je normalno i nema razloga za brigu. Nježno operite tetovažu toplom vodom i blagim pH neutralnim antibakterijskim sapunom. Nemojte koristiti grube spužve ili ribati kožu.

  3. Nakon pranja, tetovažu nježno osušite tapkanjem čistim papirnatim ručnikom ili pustite da se nakratko osuši na zraku.

  4. Čistim prstima nanesite tanak sloj masti koja potiče zacjeljivanje kože ili specijalizirane kreme za tetovaže. Nikako nemojte koristiti vazelin! Dovoljno je nanijeti samo malo, dovoljno da se koža sjaji. Nemojte nanositi previše jer koža treba disati.

  5. Kada god je to moguće, držite tetovažu na zraku, namazanu i bez doticaja sa tkaninom ili prljavštinom. Kada to nije moguće (zbog posla ili kad spavate), prvih par dana možete stavljati običnu kuhinjsku foliju preko tetovaže kako bi ju zaštitili. Od prečestog i predugog nošenja folije tetovaža se može upaliti jer koža ne može disati. Obavezno mijenjajte foliju svakih 3-4 sata.

  6. Tetovažu nastavite čistiti i mazati 3-4 puta dnevno sljedeća 3 tjedna. Nemojte dopustiti da tetovaža postane suha i ispucala.


Tijekom procesa zarastanja (prvih 2-3 tjedna nakon tetoviranja) potrebno je izbjegavati:

  • doticaj s prašinom i prljavštinom

  • doticaj s odjećom i posteljinom (kako se krasta ne bi stvorila i zalijepila za tkaninu)

  • spavanje na strani tijela na kojoj se nalazi tetovaža

  • direktan doticaj tetovaže s kućnim ljubimcima i njihovom dlakom

  • pretjerano znojenje

  • direktno izlaganje tetovaže suncu

  • odlazak u solarij

  • kupanje u kadi, bazenu, moru, jezeru

  • nakit, parfeme, dezodoranse i slično na mjestu tetoviranja

  • sve ostalo što ne biste radili s bilo kojom drugom otvorenom ranom


Nakon tetoviranja možete se tuširati, ali izbjegavajte dugotrajno namakanje u vodi i sapunicu. Kada se tuširate, tetovažu operite mlakom vodom koristeći pH neutralan antibakterijski sapun. Nemojte trljati tetovažu spužvama ili raditi piling. Pokušajte ne izlagati tetovažu izravnom jakom mlazu vode, osobito prvih nekoliko dana. Nakon tuširanja, tetovažu osušite tako da je nježno tapkate čistim papirnatim ručnikom, a ne trljate.

Preporučuje se izbjegavanje vježbanja ili odlaska u teretanu barem par dana nakon tetoviranja. Pretjerano znojenje tijekom vježbanja može iritirati tetovažu i povećati rizik od infekcija. Pokušajte ne trenirati dio tijela na kojem se tetovaža nalazi kako ne bi dodatno istezali i iritirali kožu. Ako je moguće, nemojte nositi odjeću koja će trljati ili pritiskati tetovažu. Nakon treninga obavezno očistite i namažite tetovažu. Odmaranje i izbjegavanje napornih aktivnosti pomoći će ubrzati proces zarastanja.

Uvijek nam se možete javiti ako imate bilo kakvih pitanja. Ako primijetite da s tetovažom nešto nije u redu obavezno nas kontaktirajte ili posjetite uživo. Zajedno ćemo proći simptome, korake njege kojih ste se pridržavali i vidjeti koji bi mogao biti potencijalni uzrok. U većini slučajeva nema razloga za brigu jer se zapravo ne radi o infekciji nego samo blagoj iritaciji i osjetljivosti kože. Naš tim će vas savjetovati o daljnjim koracima i može vam preporučiti pregled liječnika ako se uistinu radi o infekciji.


Kako će tetovaža izgledati u budućnosti ovisi o nekoliko faktora. Osim kvalitetne izrade, pravilna njega tetovaže tijekom procesa zarastanja i kasnije održavanje kože (npr. redovito hidratiziranje i korištenje kreme sa žaštitnim faktorom) značajno utječu na očuvanje boje i detalja. Nakon što koža potpuno zacijeli, tetovaža će izgledati svjetlije nego prvog dana jer će se preko nje sada nalaziti novi sloj kože.

Ne zaboravite da je koža živi organ i da se konstantno mijenja, a s time može doći i do promjena na tetovaži. Tinta koja se nalazi u koži se polako širi te nakon mnogo godina linije mogu izgledati deblje nego na početku. Jednako tako, boje mogu malo izblijediti. Kako bi se takve situacije minimalizirale, vaš tattoo majstor će vas upozoriti ako je dizajn potrebno povećati ili promijeniti kako se linije s godinama ne bi spojile i kako bi tetovaža ostala čitka. Tetovaže na prstima, dlanovima i stopalima će se u određenoj mjeri izbrisati nakon nekog vremena jer se radi o pozicijama na kojima češće dolazi do trenja na što će vas majstor također upozoriti i predložiti drugu poziciju.

Next
Next

Anime mjesec